Çoban Çeşme M. Sülün Sk. No:2 Kat:2 Bahçelievler/İSTANBUL info@platinplise.com
Mail Gönderin
info@platinplise.com
Bizi Arayın
+90 543 959 34 69

Pilise Nedir?

Pilise Nedir?

Son senelerde özellikle etek ve elbiselerde görmüş olduğumuz bu zarif detay hakkında bilgi verelim dedik. Pilise nedir ve pileden farkı nedir bir göz atalım...
Öncelikle pilise nedir ? ve nasıl bir işlemle kumaşa işlenir birlikte bakalım.

Plise Nedir ?

Plise işlemi, %100 polyester ve polyester katkısı kumaşlara, deriye ve suni deriye, yüksek ısıdaki silindirler ya da kalıplar arasından geçirilerek belli bir desen ve şekil verme, kırma ve katlama işlemidir. Örneğin, hanımların sıkça giydikleri pileli eteklerin pileleri bu yol ile oluşturulur. Selülozik liflerden üretilmiş kumaşların plise işlemine alınmadan önce reçine ile işlem görmesi sağlanır. Bu işlemde kullanılacak olan reçineler sıcaklık etkisi ile şekil alabilen, soğuduktan sonra verilen biçimi koruyabilen özelliktedir. Selüloz gibi zor şekil verilebilen liflere bile uygulandıklarında kalıcı şekil alma süresini artırabilirler.

Pile nedir? 

Pile kıyafet gerçekleştirilirken kumaşı katlayarak model verme işlemidir. Piliseden farkı makinede değil elde yapılıyor olmasıdır. Pilise ise makinede kumaşa şekil verme işidir. Aşağıda gördüğünüz ve etrafınızda bolca gördüğünüz okul etekleri pileli eteklere örnektir.

 

Plise modelleri hakkında bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Buraya tıklayarak bize ait olan plise modellerini görüntüleyebilir ve inceleyebilirsiniz.

+905439593469